Apel wielkanocny

Dnia 27 marca podczas apelu wielkanocnego przypomniano zwyczaje i tradycje związane z Wielkim Postem oraz nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Uczniowie klasy czwartej oraz chór szkolny przedstawili program artystyczny i zaśpiewali okolicznościowe piosenki.

Podczas uroczystego spotkania społeczność szkolna pożegnała Panią Beatkę Bujak, która po wielu latach pracy w naszej szkole przeszła na emeryturę.

Uczniowie klasy czwartej integrują się przy wspólnym stole wielkanocnym.

Celebrujemy Święta Wielkanocne 

Klasa 3 tuż przed świętami wykonała wiosenne kanapki. W skorupkach po jajkach posadziliśmy rzeżuchę. Bawiliśmy się w tradycyjne zabawy wielkanocne -„Wybitki”.  Zjedliśmy wielkanocną babę. Wspólne chwile uświadomiły nam, jak ważne są przygotowania do świąt i dlaczego należy zadbać o ich odpowiednią atmosferę.

Ekowarsztaty

Nasza szkoła wzięła udział  w proekologicznych warsztatach organizowanych przez Starostwo w Oświęcimiu w ramach realizacji projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „ Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”. Uczniowie  klas I – III usłyszeli jak ważna jest ochrona klimatu. Razem ze starostą Andrzejem Skrzypińskim oraz prezesem Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Chełmku panem Krzysztofem Tokarskim zasadzili krzewy ozdobne – budleje i kalinę. Następnie w ramach zajęć dowiedzieli się jak ważna jest segregacja śmieci, a na zakończenie spotkania mogli zobaczyć śmieciarkę z bliska, poznać zasady jej działania. Każdy z uczniów mógł również usiąść za kierownicą pojazdu.

Dziękujemy za podarowane sadzonek i zaproszenie do uczestnictwa w realizacji projektu.

Wielkanocny czas – projekt edukacyjny

Wielkanoc to piękny i wyjątkowy okres, który łączy ze sobą budzącą się na nowo przyrodę z obrzędami religijnymi i ludowymi tradycjami. W myśl kultywowania wśród kolejnych pokoleń tradycji świątecznych związanych z Wielkanocą opracowany został projekt edukacyjny pt. „Wielkanocny czas”, który był realizowany w dniach 22.03.2024 – 27.03.2024.
Celem projektu było zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami Świąt Wielkanocnych. Pierwszoklasiści  zostali zaciekawieni projektem poprzez tworzenie prac plastycznych, a także oglądaniu filmików o tematyce świątecznej, omawiania świątecznych wierszyków i różnych opowiadań, a także swobodnych wypowiedzi na temat spędzania świąt w swoich rodzinnych domach. Dzieci wykonywały różne dekoracje świąteczne do ozdoby swojej sali , tj. pisanki, palmy, kurczaczki, baranki i zajączki, a także sadziły owies i rzeżuchę, który następnie pięknie przyozdobiony zabrały do swoich domów na świąteczny stół. Podczas trwania projektu dzieci wraz z rodzicami bardzo licznie zaangażowały się w wykonanie ozdób wielkanocnych na kiermasz – za co bardzo serdecznie dziękujemy. Na zakończenie projektu odbyło się świąteczne śniadanie wielkanocne, podczas którego dzieci składały sobie życzenia, a następnie zjadły wielkanocne babeczki.

finał dICTate

25 marca o godz. 16.00 w MDK w Oświęcimiu odbył się finał Powiatowego Dyktanda z Języka Angielskiego dICTate, zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu oraz Szkołę Języka Angielskiego Helen Doron w Oświęcimiu. Do finału zakwalifikowało się dwóch uczniów naszej szkoły – Jakub Tomczyk (kategoria dla klas 7-8) oraz Jan Basoń (kategoria dla klas 4-6). Laureaci konkursu otrzymali dyplomy.

Gratulujemy sukcesów!

Wiosenne kanapki

Wraz z nadejściem wiosny w klasie 3 wykonaliśmy wiosenne kanapki. Najpierw była rozmowa o konieczności spożywania w szkole drugiego śniadania. Następnie  samodzielnie wykonaliśmy kanapki, które były nie tylko kolorowe i zdrowe, ale przede wszystkim bardzo smaczne.

WSPÓLNE WICIE PALMY WIELKANOCNEJ

W ramach innowacji pedagogicznej „Zwyczaje i tradycje polskiego domu”. Uczniowie klas „0”, 3 oraz 4 wzięli udział w warsztatach zorganizowanych wspólnie z przedstawicielkami Zespołu Ludowego „Malwa”. Dzieci przypomniały sobie tradycje wielkanocne i zabrały się do wspólnego wicia palm. Powstały piękne kompozycje. Spotkanie umożliwiło pogłębienie regionalnych tradycji. Zapraszamy do fotorelacji.

Warsztaty Niekoniecznie inni

Uczennice z kl. II Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 poprowadziły spotkanie w ramach realizowanego  projektu społecznego „Niekoniecznie inni”, który zapoznaje młodzież z tematem spektrum autyzmu. Drużyna „Niekoniecznie inni” działa na platformie internetowej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” oraz w social mediach i realizuje warsztaty informacyjno-sensoryczne w kilku szkołach podstawowych. Dziewczęta przeprowadziły warsztaty dla uczniów klasy 7 i 8.
Ich zajęcia składały się z części: informacyjnej i empirycznej, podczas których pokazywały przygotowaną prezentację i opowiadały czym charakteryzuje się spektrum autyzmu (co to są stimy, przebodźcowanie oraz maskowanie). W części sensorycznej był czas na dobrą zabawę uczestników. Ochotnicy brali udział w zagadkach polegających na odgadnięciu zapachu oraz przedmiotu, który mają w rękach. Dodatkowo za pomocą gogli VR uczestnicy gry mieli okazję zobaczyć, jak wygląda przebodźcowanie oczami osoby, która tego doświadcza. Quiz w programie Kahoot testuje na koniec zajęć wiedzę uczniów, a na zwycięzców czekały nagrody. Warsztaty przybliżyły uczniom postrzeganie osób z autyzmem , wzbudziły spore zainteresowanie wśród uczniów.

Dziękujemy za wizytę w naszej szkole i bardzo interesujące zajęcia.

Dzień Szalonej Fryzury i domowych bamboszków

Dzień Szalonej Fryzury i domowych bamboszków odbył się w szkole po raz pierwszy i wzbudził duże zainteresowanie nie tylko dziewczynek, ale także chłopców. Pomysłów nie brakowało…kolorowe włosy, kwiaty, loki, a nawet rogi na dobre zagościły w czuprynach naszych uczniów, a na nogach domowe klapeczki i bamboszki. Cieszymy się z odwagi naszych uczniów, ich pomysłowości i chęci udziału w zabawie. „Dzień szalonej fryzury i domowych bamboszków” uważamy za udany.

Mam Talent

Pierwszy dzień wiosny, to czas na wspólną zabawę, integrację, mile spędzone chwile z rówieśnikami i pokazanie swoich pasji i talentów.
Mam Talent ,to już druga edycja w naszej szkole. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności w tańcu, śpiewie, rysunku, grze na instrumencie oraz w kabarecie w dwóch kategoriach: klasy 1-3 oraz 4-8.
Spośród 15 uczestników, największą ilość głosów w młodszej kategorii uzyskała Kaja Tomczyk z kl.2, grając utwór na wiolonczeli, drugie miejsce wyśpiewała w języku włoskim uczennica kl.3 Laura Barletta, a trzecie „Psiapsiółki”- Iga Bujak, Lena Kaczmarek, Hania Nędza śpiewając utwór Lanberry,Tribbs”Dzięki, że jesteś”.
W starszej kategorii 1 miejsce uzyskała uczennica kl.6 Emilia Melon – pokazując swój talent taneczny w hip-hopowej odsłonie, drugie miejsce Tosia Nędza z klasy 4 śpiewając piosenkę, natomiast kabaret „Janusz i Grażynka”- Maja Janiszewska i Alicja Mańkut uplasowały się na 3 miejscu podium.
Specjalne wyróżnienie z formy – rysunek, otrzymała Laura Barletta.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowym dyplomem oraz słodkim poczęstunkiem, a zwycięscy otrzymali statuetki.

Gratulujemy